Септемврийската лудост започва – време е за Финалите в AFL

Какъв сезон само! Видяхме големи победи, големи обрати и много мачове, в които интригата бе жива до последната секунда. Септемврийската лудост, за която говорим в заглавието не е свързана със задръстванията по улиците на големите градове у нас на първия учебен ден, нито със свъразаното с това пазаруване на тетрадки и раници. Става дума за Финалите в AFL

След 23 кръга на Редовния сезон (резултатите от последния вижте тук) са ясни осемте отбора, които ще се борят за титлата. Лидери в надпреварата към „флага“ ще са Аделейд, които ще приемат Грейтър Уестърн Сидни в Квалификационен финал (КФ).

Вторият домакин от топ 4 е Джийлонг, като Кетс ще се изправят срещу тима на Ричмънд в другия КФ.

Победителите от тези 2 сблъсъка ще получат седмица почивка. Загубилите ще получат втори шанс с Полуфинал (ПФ) срещу победителите от двата Елиминационни финала (ЕФ). В тях Порт Аделейд ще е домакин на Уест Коуст, а Сидни ще приеме Есендън.

След изиграването на Полуфиналите е ред на кръстосването на схемата и Предварителните финали (ПрФ), които ще определят претендентите в Гранд файнъл (ГФ), който ще се изиграе в последния ден на септември (30.09.), събота, от 07:30 ч. българско време.

Финали 2017
КФ1Аделейд Кроус-ГУС Джайънтс12.12 (84):6.12 (48)
КФ2Джийлонг Кетс-Ричмънд Тайгърс5.10 (40):13.13 (91)
ЕФ2Сидни Суонс-Есендън Бомбърс19.7 (121):8.8 (56)
ЕФ1Порт Аделейд-Уест Коуст Ийгълс10.16 (76):12.6 (78)*
ПФ2Джийлонг Кетс-Сидни Суонс15.8 (98):5.9 (39)
ПФ1ГУС Джайънтс-Уест Коуст Ийгълс19.11 (125):9.4 (58)
ПрФ1Аделейд Кроус-Джийлонг Кетс21.10 (136):10.15 (75)
ПрФ2Ричмънд Тайгърс-ГУС Джайънтс15.13 (103):9.13 (67)
ГФАделейд Кроус-Ричмънд Тайгърс8.12 (60):16.12 (108)

5 отбора в битка последните два билета за септември

Краят на Редовния сезон настъпва с 23. кръг, когато ще разберем кои ще са тимовете, които ще си оспорват титлата на AFL. В откриващия мач в петък шампионите от Уестърн Булдогс се нуждаят от изразителна победа над Хоуторн, но класирането им за Финалите няма да е сигурно дори тогава, а ще зависи и от развоя на срещите на другите претенденти за място в топ 8. За Хоукс последен мач ще изиграе капитанът Люк Ходж (вдясно на снимката), който приключва професионалния си път като състезател.

В първия двубой в събота Мелбърн трябва да постигне успех над Колингууд, за да получи и последния печат на своята виза за септември. Равенство също влиза в сметките, а дори и при загуба Димънс отново имат шанс да играят Финали. „Демоните“ дори могат да стигнат и до място, което ще им отреди домакинство на Елиминационния финал с тяхно участие.

Останалите 3 мача от спора за последните 2 места в топ 8 са в неделя – Есендън е домакин на Фриментъл, Стейнт Килда ще се изправи срещу Ричмънд, които при загуба могат да изпуснат четвъртото място, а Уест Коуст приема лидера в класирането Аделейд, като Кроус ще са амбицирани за победа, за да стартират надпреварата към титлата от пол позишън.

Жребият отрежда и финал за „дървената лъжица“. В опит да избегнат последното място в класирането в събота се срещат Бризбън и Норт Мелбърн, но загубилият ще получи право да избира първи в драфта преди началото на следващия сезон, така че има и утешителна награда.

Порт Аделейд или Сидни могат да се възползват от грешка на Ричмънд и да завършат в топ 4. Пауър приемат Голд Коуст на Аделейд Овал, а Суонс са домакини на Карлтън, като и двата мача са в събота.

Отново в събота е и битката между втория и третия във временното класиране. Грейтър Уестърн Сидни са само на 2 точки от Аделейд и при загуба на „Враните“ в неделя и победа за „Гигантите“ над „Котараците“ като гости отборът от Западен Сидни ще завърши като победител от Редовния сезон. Шансовете Кетс да направят това са малки, тъй като минават през два разгрома – в тяхна полза над Джайънтс и на Уест Коуст над Аделейд. Въпреки това победа за тях на Симъндс Стейдиъм ще означава, че в първата седмица от Финалите те ще срещнат същия този съперник на същия стадион, вместо да са гости на ГУС или дори по-лошо – на Кроус.

Порт Аделейд и Голд Коуст с исторически сблъсък в далечен Китай в 8. кръг

Порт Аделейд и Голд Коуст ще забият знамето на AFL извън Австралия и Нова Зеландия. За първи път мач от Редовен сезон ще се изиграе в Китай. Феновете на символичния гост Пауър (макар клуба да пое цялата организация на двубоя, а Сънс да са вписани като домакин поради административни причини) изкупиха билетите за 11-хилядния Джиангуан Спортс Стейдиъм в Шанхай за часове, а момчетата от Златния бряг ще опитат да спечелят сърцата на местната публика и благодарение на факта, че цветовете на екипите им съвпадат с тези на китайското знаме.

Освен историческия характер, мачът в неделя ще даде яснота и за това къде се намират двата тима след първата 1/3 от сезона.

Голд Коуст лети за Шанхай (макар и със забавяне на полетите) след победа с 25 точки над Джийлонг, с която върнаха надеждите за добро представяне през годината, а успех над Порт ще им осигури четвърта победа при 4 загуби. Завръщането на ко-капитана Стивън Мей и полузащитника Дейвид Суолоу се оказа изключително полезно срещу Кетс и се очаква ефектът от присъствието им на терена да е същото и сега. Статистиката показва, че Сънс са отбора с най-много притежания средно на мач през 2017 г.

Порт Аделейд пък записа загуба у дома срещу Уест Коуст, която е тяхна трета от началото на сезона, като победата тук е изключително важна за затвърждаването на Пауър в битката за Финалите. Планът на „Светкавиците“ този сезон е да изпращат топката максимално често в 50-метровата зона на съперника, но това не винаги се оказва полезно, тъй като ефективността на пасовете към нападателите определено не е на желаното ниво, може би поради факта, че бившият играч на Сънс Чарли Диксън е единствения висок и мощен за Пауър в предни позиции.

В останалите двубои от кръга Уест Коуст приема в Пърт шампиона Уестърн Булдогс в петък. В събота Хоуторн е домакин на Бризбън, Ст. Килда и Карлтън се срещат в мелбърнско дерби, Грейтър Уестърн Сидни ще търси успех у дома срещу Колингууд, Джийлонг гостува на Есендън, а Аделейд ще опита да се върне на победния път срещу Мелбърн. В неделя Ричмънд приема Фриментъл, а Норт Мелбърн ще опита да запише победа срещу закъсалия Сидни, постигнал първи успех за сезона едва в миналия кръг.

Първи петъчен блокбъстър в Канбера и битка между непобедени в 6. кръг

За първи път в историята на AFL в 7. кръг на Сезон 2017 петъчния блокбъстър ще бъде изигран в столицата Канбера. Грейтър Уестърн Сидни приемат шампионите от Уестърн Булдогс в своя втори дом в преиграването на Предварителния финал от миналата година. „Гигантите“ са третият най-резултатен тим в Лигата, а освен това са първи по изчиствания, но историята на съперничеството е на страната на „Кучетата“ – 5 победи и 2 загуби за клуба от Фуутскрей срещу най-новия отбор в AFL.

Хоуторн със сигурност ще са на крилете на вдъхновението след като записаха първа победа преди седмица. Сега Хоукс ще отлетят до Тасмания, за да срещнат Сейнт Килда в своя втори дом. Последната победа на „Светците“ срешу този съперник датира от 2009 г. Проблемите на „Ястребите“ идват от липсата на влизания в 50-метровата зона на съперника и по-конкретно от неуспехът да бъде хванат марк – показател, по който „златистите“ са предпоследни в Лигата. Интересна ще е битката за спорните топки където срещу Том Хики за Сейнтс ще се изправи бившият им ръкмен Бен МакИвой.

Агонията на Сидни през 2017 г. продължава, но краят ѝ сякаш се вижда. След като загубиха Големия финал през миналата година, Суонс са без победа от старта на новия сезон и са последни в класирането за първи път от 1994 г. Това обаче може да се промени в този кръг, когато „Лебедите“ гостуват на Карлтън. Блус имат само една победа като освен това са и най-нерезултатният тим в Лигата за 2017. Последната победа на „Сините“ срещу този съперник пък датира от 2011 г.

Подобрението в играта на Бризбън спрямо миналата година е осезаемо, но резултатите на тима все още не отразяват това. Специалистите предричат нова загуба за Лайънс в домакинството им на Порт Аделейд, които без много шум започнаха сезона по-добре от всички очаквания. Мачовете на The Gabba рядко са леки, но Пауър ще разчитат на факта, че водят в статистиката по влизания в 50-метровата зона на съперниците си дотук през годината. Същевременно домакините са последни по този показател.

Точно когато започна да напипва пулса на играта си, Голд Коуст се сблъска с Аделейд и записа трета загуба. Но ако 3 загуби в първите 5 мача са много за претендент за топ 8, то петте поражения на Норт Мелбърн (най-лошия старт на клуба от 1972 г. насам) гарантират, че Кенгаруус ще са извън тази битка. Сънс са отборът с най-много изчиствания в средата на терена и ще опитат да използват това на 100% при гостуването си на „северняците“.

Дербито на Пърт винаги е обвързано с по-специални емоции, може би заради отдалечеността на столицата на Западна Австралия от всички останали големи градове в страната. И символичните домакини Уест Коуст, и гостите Фриментъл са с по 3 победи и 2 загуби дотук през 2017 г. Забраната повече от един играч от отбор да се бори за спорни топки направи ръкмена на Докърс Арън Сендилендс още по-ефективен, като тъкмо той и тимът му водят в Лигата по хит-аути. Фрио обаче ще трябва да бъдат бдителни в отбрана, след като Ийгълс са сред най-резултатните отбори в AFL в последните години. В центъра на терена ни очаква сблъсък между носителите на медал „Браунлоу“ (MVP на Редовния сезон) Мат Придис за „Орлите“ и Нейтън Файф за „Докерите“.

Последният път, когато Мелбърн победи Есендън, бе през 2014 и то само с точка разлика. Сега прогресът на Демоните бе спрян от контузията на техния ръкмен Макс Гаун, докато символичните домакини в това мелбърнско дерби летят високо след успех на ANZAC Day. „Бомбардировачите“ са тима с най-малко inside-50s през Сезон 2017, но въпреки това се радват на 3 победи на своята сметка от началото на годината.

Във всичките си 5 мача до сега през сезона, Джийлонг преминава границата от 100 точки, благодарение на точните си нападатели и невероятните Селууд и Дейджърфийлд, създаващи ситуациите, а не рядко и също бележещи във вратата на съперника. Сега на пътя на непобедените „Котки“ излизат Колингууд, като представянето на „Свраките“ е меко казано неубедително досега през годината – единствената им победа дойде трудно срещу последните в класирането Суонс, а освен това „черно-белите“ са втория най-неточен тим в AFL през 2017 г.

Кръга закриват два непобедени тима. Аделейд приема Ричмънд, като след този мач един от тези два отбора ще трябва да се примири с поражение за първи път през 2017 г. Кроус са най-резултатни в Лигата за втора поредна година със 133 точки средно на мач. Срещу Тайгърс обаче в игра няма да са трима от основните високи играчи на „Враните“, но Еди Бетс, капитанът Тейлър Уолкър, Том Линч и Рори Слоун отново ще творят. „Тигрите“ са силно зависими от своята суперзвезда Дъстин Мартин в центъра на терена, а Джак Рийволдт доказа колко е важен в предни позиции, отбелязвайки 6 гола миналата седмица.

„Ястребите“ отлепиха от дъното в петия кръг, но „Враните“ отново са над всички в AFL

За първи път в историята на AFL два мача от един кръг бяха посетени от над 80 хиляди души. И определено си заслужаваше.

Празничният пети кръг започна с уверен успех на Порт Аделейд над Карлтън. Пауър бяха безкомпромисни у дома срещу младия състав на Блус и след 5 гола на Роби Грей и страхотен дебют на Ейдън Джонсън те стигнаха до четирите точки с 20.17. (137) : 6.11. (47).

Шампионът Уестърн Булдогс бе на косъм да загуби домакинството си на Бризбън. Лайънс водиха през почти целия двубой, но след голямата почивка преднината им започна да се топи бързо. Благодарение на 12 гола в последните 2 четвърти тимът от Фуутскрей отбеляза мач номер 300 на своя капитан Боб Мърфи с победа – 17.20. (122) : 14.6. (90), след като Стрингър и Дънкли се отчетоха с по 3 попадения.

Голд Коуст не получи шанс да излезе начело в резултата дори за секунда срещу Аделейд. За сметка на това Кроус са първи в класирането след 13.8. (86) : 23.15. (153), въпреки петте гола на Ах-Чий за Сънс.

Дербито на Сидни отново предложи много емоции, но за Суонс те са изцяло негативни – след 9.9. (63) : 15.15. (105) „Лебедите“ се свлякоха на последната позиция в класирането, въпреки хеттрика на Ланс Франклин. Тоби Грийн се отчете с 4 гола за Джайънтс, а Шейн Мъмфорд отново бе изключителен в битките за спорните топки за гостите.

Фриментъл изоставаше с 29 точки малко след голямата почивка в домакинството си на Норт Мелбърн. Вместо да постигнат първа победа за сезона, гостите допуснаха обрат в иначе некачествения двубой, в който единствено Лангдън от състава на Докърс се разписа повече от веднъж за победа заради бихайндите – 9.13. (67) : 9.8. (62) за Фрио срещу Кенгаруус.

Сейнт Килда направи страхотни три четвърти срещу Джийлонг. Разликата в точките заблуждава, тъй като Сейнтс бяха на нивото на непобедените до този момент Кетс. „Котараците“, водени от Джоел Селууд и Патрик Дейнджърфийлд обаче останаха такива и сед този двубой след невероятна последна част за 19.12. (126) : 13.10. (88).

Евентуална пета загуба в петте откриващи кръга за Хоуторн щеше да е първият такъв случай за клуба от 1970 г. насам. Сред феновете на Хоукс се заговори дори за уволнение на донеслият 4 титли наставник Алистър Кларксън. „Ястребите“ обаче показаха най-доброто от себе си срещу тима на Уест Коуст, който гостуваше на MCG без бившия ключов играч на Хоукс Том Мичел. „Златистите“ водеха през целия мач и благодарение на по три гола от О’Брайан, Брюст, Гънстън и капитана Рафхед стигнаха до първи успех за сезона с 19.11. (125) : 11.9. (75).

Джак Рийволдт бе герой за Ричмънд при обрата от 20-точково изоставане на последната почивка до победа с 13 точки срещу Мелбърн. Така Тайгърс продължават да са непобедени през сезона, след като нападателят с 2 медала „Колман“ вкара 4 гола в първите 3 части и още 2 през финалната четвърт за победата с 12.16. (88) : 11.9. (75) на MCG пред над 85 хиляди зрители.

За финал на ANZAC Day бе време за традиционния сблъсък между Есендън и Колингууд. Над 87 хиляди души гледаха двубоя на Мелбърн крикет граунд, за да видят как Магпайс наваксват разлика от 3 гола в средата на третата част. Но вместо това да вдъхне надежди на „черно-белите“, Бомбърс се амбицираха, върнаха въпросните 3 попадения и успяха да задържат символичните гости на дистанция до края на мача за победа с, познахте, три гола разлика – 15.10. (100) : 11.16. (82). Фантейжа вкара 4 за победителите, а Данъхър, Грийн и Хуукър го подкрепиха с по 3 попадения.

Време е за празничен кръг в AFL

Сезонът в AFL ще е на прага на своята втора четвърт след петия кръг. Можем с почти пълна сигурност да кажем, че тимовете, които ще останат непобедени и след края на тази седмица, са претенденти за титлата, докато тези, които няма да има точки ще са сред десетте отбора, които няма да играят във Финалите.

Този кръг ще е по-различен и защото е празничен. На 25. април 1915г. започват военните действия на полуостров Галиполи между Великобритания и Османската империя. Сраженията траят с месеци и се оказват ключови в борбата за Дарданелите през Първата световна война. В битките дейно участие взимат големи войскови части от Австралия и Нова Зеландия, като много от войниците така и не се завръщат у дома. Честванията на ANZAC Day (от „Австралийски и Новозеландски армейски части“) в тези две страни започват още на следващата година, превръщайки се в най-големия исторически празник в двете големи държави в Океания.

Австралийската футболна лига също е със специална програма на този ден и в дните преди него. В традицията се включват мач в съседна Нова Зеландия (който обаче тази седмица няма да се състои заради ремонт на стадиона, който приемаше този сблъсък в предходните години) и едно голямо мелбърнско дерби, което ще сложи поантата на епоса „Пети кръг“. Още →

Джийлонг превзе върха на Великден, Аделейд и Ричмънд останаха непобедени след 4 кръга

Великденският кръг в AFL започна още в четвъртък, когато Уест Коуст нанесе четвърта загуба на Сидни. Макар да водеха през почти целия мач, момчетата на Адам Симпсън така и не успяваха да се откъснат на комфортно разстояние от Суонс, но с уверено представяне в края на мача Ийгълс стигнаха до 13.13. (91) : 10.5. (65), въпреки доброто представяне на гостите при изчистванията и спечелването на спорните притежания.

Норт Мелбърн бе близо до това да нанесе втора загуба на шампиона Уестърн Булдогс в петък. Кенгаруус водеха с 29 точки в началото на третата част благодарение на шест безответни гола, като не позволиха на Догс да се разпишат в рамките на почти две четвърти. Но носителите на титлата намериха сили в себе си да догонят „синьо-белите“, реализирайки от своя страна серия от 5 поредни гола, след които се пребориха за победа с 3 точки разлика в последната четвърт – 12.17. (89) : 12.14. (86) след като изигралия своя мач номер 200 Линдзи Томас пропусна да се донесе успеха на Норт само 10 секунди преди финалната сирена.

Фриментъл осъществи изненада във втори пореден мач. Докърс изоставаха с 27 точки в края на втората четвърт като гост на Мелбърн след 5 безответни гола, но след реализирана серия от 8 попадения в полза на „виолетовите“, момчетата на Рос Лайън водеха с 22 точки на последната почивка. Димънс обаче заличиха този аванс и дори поведоха с половин гол минути преди края, само за да видят как победата се изплъзва между пръстите им след гол на Кам МакКарти минута и половина преди края, оформил крайното 15.14. (104) : 16.10. (106).

Порт Аделейд имаше преднина от 4 точки на последната почивка срещу Грейтър Уестърн Сидни. Забележителното в това бе, че разликата се оказа най-голямата за който и да е от двата тима на която и да е пауза. Но в своя втори дом – Канбера, Джайънтс получиха вдъхновение в самия край на двубоя, оставяйки Пауър без гол в рамките на последните над 25 минути. Джонатън Патън бе най-резултатен с 6 гола за крайното 16.16. (112) :11.15. (81).

Седем гола на Том Линч вдъхновиха вторатаа победа на Голд Коуст за сезона. Жертва на жарките лъчи на „Слънцата“ този път бе съставът на Карлтън, допуснал 7 безответни попадения в третата част. Гари Аблет-Джуниър записа 33 притежания, а Джак Мартин бе вторият най-ефективен в полузащитата на гостите с 30 за победата с 17.6. (108) : 12.10. (82).

Ново невероятно представяне на Еди Бетс донесе четвърта победа на Аделейд през Сезон 2017. Лекият нападател на Кроус вкара 6 попадения за успеха на тима като домакин над Есендън с 24.9. (153) : 13.10. (88). Капитанът Тейлър Уолкър ознаменува отлично представяне в центъра на терена с 5 гола, въпреки повечето притежания на сметката на състава на Бмбърс.

Сейнт Килда постигна грозна победа над градския си съперник Колингууд. Резултатът 9.15. (69) : 7.13. (55) в полза на символичните гости доказва ниското качество на двубоя, в който Джейми Елиът се завърна в игра след почти 2 годишно лекуване на травма.

Ричмънд комфортно стигна до четвърта победа за годината при гостуването си на Бризбън. Най-доброто начало на сезон за Тайгърс от 22 години насам дойде след 10.7. (67) : 17.17. (119) дойде след като Рийволдт и Кастаня вкараха по 4 гола, а Трент Кътчин отново впечатли в средата на терена.

Кошмарът на Хоуторн през 2017 г. продължава. Хоукс не успяха да възкръснат на втория ден от Великден, макар да се държаха близо до Джийлонг в рамките на 2 четвърти и половина, преди Кетс да покажат най-доброто от себе си и да си осигурят първото място във временното класиране след 20.14. (134) : 6.12. (48). Стивън Мотлоп записа 33 притежания и 3 гола, Митч Дънкън се отличи с докосване и попадение по-малко, докато Хоукинс вкара 4, а Менцел и Парсънс се разписаха съответно 3 и 2 пъти за „Котараците“, оставяйки „Ястребите“ с 4 загуби след 4 мача – най-лошият старт на сезон за „златистите“ от 19 години насам, а техният наставник Алистър Кларксън определи представянето на своите момчета с „боклук“.

Велики емоции във великденския кръг в AFL

Осемнадесетте тима в Австралийската футболна лига нямат време за губене в боядисване на яйца и празнуване на Великден. От Велики четвъртък до втория ден на Възкресение е време за четвъртия кръг от Сезон 2017. Още →

Какво научихме от третия кръг в AFL?

След като емоциите от третия кръг отшумяха е ред на равносметката. Този вторник в The Aussie Rules Live Show ще е време за анализи.

Какво се случва с Хоуторн и защо шампионите от преди 2 сезона сега са последни? Започва ли възраждането на Фриментъл след победата над носителя на „флага“ Уестърн Булдогс?

Какво се случва в Сидни и Норт Мелбърн и ще стигнат ли скоро до победа тези два състава, както и имат ли реални шансове за титлата непобедените досега Джийлонг, Ричмънд и лидерите от Аделейд?

Отговорите на тези въпроси, както, разбира се, на този какво ни предстои в четвъртата седмица от Сезон 2017 в дните около и на Великден, ще потърсим и открием заедно в 18:30 на 11. април в ефира на радио „Реакция“.

Кроус удари Порт в градското дерби, шампионът стъпи накриво в третия кръг

Изненада след изненада – това бе третият кръг на Сезон 2017 в AFL. Кръгът доказа, че тази година тимовете в Лигата са с изключително изравнени сили.

Всичко започна в петък с зрелищен мач между два отбора без успех. Въпреки че Сидни бяха домакин и фаворит на букмейкърите срещу Колингууд, „Свраките“ взеха предимство още в самото начало. „Лебедите“ направиха всичко възможно да заличат изоставането си, но нападението им изневери, след като записалият своя мач номер 250 Ланс Франклин не успя да се разпише. За сметка на това Алекс Фасоло вкара 4, 3 от които в първата четвърт, което помогна на Магпайс да спечелят само с точка разлика. След 11.13. (79) : 11.14. (80) Суонс записаха 3 загуби в първите три кръга за първи път от 18 години насам, а „черно-белите“ спасиха сезона, поне засега.

Джеръми Камерън и Тоби Грийн реализираха хеттрикове за Грейтър Уестърн Сидни в мача на „Гигантите“ на гости във втория дом на Норт Мелбърн – Тазмания. „Кенгурутата“ останаха без победа след 10.7. (67) : 15.19. (109), а по-притеснителното е, че играта им не бе на нивото от двубоя срещу Джийлонг седмица по-рано.

Ричмънд бе без своя основен ръкмен и в позицията на аутсайдер срещу изключително резултатния тим на Уест Коуст, но домакините не се бяха предали предварително. Макар да не започнаха двубоя по най-добрия начин, Тайгърс успяха да запишат повече притежания, да неутрализират нападателите на Ийгълс в по-голямата част от мача и след по-добро второ полувреме заслужено стигнаха до 11.10. (76) : 8.17. (65). Точността в шутовете на „Орлите“ изневери, както доказва резултатът, а Дъстин Мартин записа пореден страхотен двубой на своята сметка за „жълто-черните“, бидейки сред най-активните в центъра на терена и ознаменувал това представяне с 2 гола. Тайгърс останаха непобедени след 3 мача и заемат второто място.

Джийлонг почти си бе осигурил успеха над Мелбърн, но Димънс не се дадоха без бой и водеха през цялата трета четвърт в мача между двата най-стари тимове в Лигата. Кетс трябваше да спасяват кожите в последните 20 минути, но го направиха по най-добрия възможен начин. Головата мощ на Хоукинс (5), Менцел (4) и Дейджърфийлд (3 гола) донесе на „Котараците“ четирите точки и третата позиция във временното класиране.

Аделейд се завърна начело в таблицата. Кроус изоставаха с 3 гола на 0 в средата на първата четвърт, но от тогава до средата на третата част успяха да неутрализират Порт. Пауър дадоха всичко от себе си и наваксаха, правейки разликата под гол в началото на последната четвърт, но „Враните“ имаха сили за още и спечелиха най-посетеното дерби на Южна Австралия след 15.10. (100) : 12.11. (83), изравнявайки победите в сблъсъците между тези два съперника – по 21 от общо 42 мача в рамките на 20 години.

Същевременно шампионите от Уестърн Булдогс имаха наглед лека задача на гости на Фриментъл. Тимът от Пърт бе най-големия фаворит за последното място, но започна изключително добре без голяма част от титулярите си. „Кучетата“ се завърнаха в мача, но младоците в състава на „Докерите“ показаха дух, какъвто голяма част от дългогодишните състезатели на „виолетовите“ не демонстрираха през целия изминал сезон и първите 2 кръга на настоящия. Така Фрио взе ценен скалп и записа първа победа за сезона, нанасяйки първо поражение на действащите носители на „флага“.

В неделя Сейнт Килда успя да запише първа победа за сезона. Дългогодишните съперници за „дървената“ лъжица изглеждат все по-добре в последната година, но този път бе ред на Сейнтс да покажат характер, след като водеха с 6 гола разлика, загубиха цялата си преднина и отново надвкараха Лайънс в самия край на мача за 14.23. (107) : 11.10. (76).

Карлтън имаше сложната задача да спре полета на Есендън за да не остане без победа след 3 мача. Проливният дъжд обаче помогна на „Военноморско сините“ да потопят „Бомбардировачите“ – 7.15. (57) : 6.6. (42), благодарение на 32 притежания и 2 гола за Марк Мърфи и 35-те докосвания на Брайс Гибс.

За закриване на кръга очаквахме да видим първия успех на Хоуторн, но Голд Коуст имаха друг план, водейки от началото до края на този мач. След 21.13. (139) : 7.11. (53) Хоукс са на непривично за тях място в класирането – последното, а Сънс записаха първи точки на своя актив, най-вече чрез 6-те гола на Брендън Матийра.

Още анализи на мачовете от 3. кръг чуйте този вторник от 18:30 в The Aussie Rules Live Show по радио „Реакция“