Австралийският футбол (ози рулс) се играе от два отбора по 18 играчи на обширно елипсовидно игрище. Те ритат, хващат и тичат с топката, която трябва да докосне земята на всеки 15 метра дрибъл. Гол отбелязан между вътрешните греди носи 6 точки, а между външните – 1 точка. Играта е нещо средно между ръгби и футбол. Измислена е с цел поддържане на физическата подготовка на състезателите по крикет по време на зимата в Австралия. (вж. История)
Игрище

Мелбърн крикет граунд
Игрището в австралийския футбол, както и топката, е овално. Дължината му трябва да е над 150м., а ширината – минимум 135м. Освен крайните линии, на тревата са отбелязани централния квадрат, който е 50м.х50м., и централния кръг, където започва играта, както и две криви (или арки), разположени на 50м. от центъра на головата зона.
Пред всяка голова зона е разположен 9-метров правоъгълник.
Греди и точкови зони

На преден план – вратата в ози рулс
Във всеки край на игрището има 4 греди – 2 голови в средата и 2 бихайнд греди отстрани, разположени на 6,40м. една от друга. Головите са по-високи от страничните (най-често с височина 9,60м.), но дължината им не е фиксирана, тъй като точковите зони са буквално безкрайни по височина.
Гол и 6т. се отсъждат при преминаване на топката между двете централни греди. Съдята го отсъжда с изпънати напред 2 ръце и развяване на 2 флага. Гол може да бъде отбелязан само с крак.
Бихайнд и 1т. се отсъждат при докосване на топката до головата греда, преминаването ѝ между головата и бихайнд гредата, докосването на топката с ръка, преди да премине между които и да е две греди или преминаването на играч с топката в ръце между които и да е греди (последните две ситуации се наричат „ръш бихайнд“). Съдията го отсъжда с изпъната напред една ръка и развяването на един флаг.
При докосване на топката до бихайнд гредата точки не се отсъждат, а топката се счита за излязла от игра.
Арбитри
На игрището има 9 арбитри – 3 главни, 4 странични и по един зад всяка врата. Освен това за всеки мач има 1 резервен, както и официални лица, които се грижат за отброяването на точките и видео-повторенията.
Продължителност на мача
Двубоите в AFL са с продължителност от 4 четвъртини по 20 мин., като часовникът се спира при отбелязването на гол или точка, излизането на топката извън терена или по решение на главен арбитър. Почивките след първата и третата четвърт са по 6 мин., а на полувремето – 20 мин.
Начало на играта

Играчи в битката за първата топка
Мачът започва с удряне на топката в средата на централния кръг от страна на главния арбитър в централната част на терена, така че тя да отскочи вертикално. Двама играчи (ръкмени, вж. Позициите на терена) скачат да я достигнат, като нямат право да я хващат, а могат само да я ударят. По време на т.нар. начално потупване в централния квадрат могат да бъдат по 4 играчи от всеки отбор – този, който скача за спорната топка и още трима.
По същия начин продължава играта след гол. След бихайнд се изпълнява удар от 9-метровия правоъгълник, който трябва да бъде изпълнен задължително с крак.
Движение на топката и излизане на топката извън игрището
Играчите могат да ритат и подават топката с ръка по всяко време. Подаването с ръка не може да бъде осъществено чрез хвърляне, а трябва да стане с удар с юмрук с едната ръка докато топката се държи с другата.
При движение с топката по игрището, играчът трябва да докосне топката по терена на всеки 15м. ако не я е подал преди това. В противен случай се отсъждат „крачки“.
Ако токата е излязла директно от даден играч, опитал подаване или удар с крак, то играчът на противниковия отбор, който е най-близо до мястото на което е напуснала топката, изпълнява свободен удар от същото това място. Ако напусне игрището търкаляйки се или от ръка, то тя бива върната от страничния съдия, който я хвърля назад, освен ако арбитрите не преценят, че е била извадена нарочно извън терена.
Ако топката бъде затисната под куп играчи, арбитърът в тази част на терена спира играта и хвърля топката вертикално, като играчите, които скачат за топката нямат право да я хващат, а могат само да я ударят.
Марк, свободен удар и 50-метрово наказание

Улавяне на марк
Маркът бива отсъден при уловен пас с крак от 15 или повече метра, като топката не бива да бъде докосвана от нито един състезател, освен този, който я е уловил. Маркът дава на играча свободен удар, при който най-близкият до нападащия играч защитник може да бъде на не по-малко от 10м.
Свободен удар се отсъжда и при силово съприкосновение под коленете („ниско съприкосновение“) и над раменете („високо съприкосновение“) на противника, както и, по преценка на съдията, при ненужна грубост, нарочно засилване на противника с главата надолу към терена, силово избутване в гръб или задържане.
50-метрово наказание се отсъжда при нарушаване на периметъра при свободен удар, при продължителна грубост при спряна игра, при оспорване на съдийско решение и каквото и да е нарушаване на етичния код.
Съприкосновения и отнемане на топката

Защитник в опит за отнемане на топката
Защитникът може да събори играчът с топката, но контактът не може да е над раменете и под коленете. Освен това защитаващият се състезател има право да опита да измъкне топката от ръцете на противника. Ако играчът, който притежава топката бъде съборен от съперник и я изпусне, съприкосновението се смята за успешно, топката за отнета, а играчът, инициирал контакта, получава свободен удар.
Наказания
В австралийския футбол картони няма. Вместо това съдиите записват в докладите си играчите, които според тях са били ненужно груби по време на мача, а след кръга специална комисия, наречена Трибунал, решава дали да приеме или отхвърли предложението за наказание и каква да бъде неговата продължителност, съгласувайки я с правилника на AFL.
Смени
В Австралийската футболна лига на пейката за всеки отбор има четирима състезатели. Това са „хокейни“, непълни смени. Ограничението на ротации в мач е по 90 за двата отбора
Класиране, точкуване и финали

Шампионската купа на AFL преди да бъде гравирано името на шампиона
Класирането се определя спрямо спечелените от мачовете точки, а при равенство в точките – на база процент от реализираните спрямо допуснатите точки във всички мачове.
В ози рулс победата носи 4 точки, равенството се оценява на 2, а загубата не носи точки.
Първите 8 тима след изиграването на 23-те кръга от редовния сезон се класират за финалите през септември. (вж. Схема на Финалите)
При равенство във Финалите се играят 2 продължения по 5 минути, а ако и след тях резултатът е равен се активира правилото за „Златен гол“
Научете повече
Вижте още на страниците Позициите на терена и Схема на финалите в AFL.