Кроус удари Порт в градското дерби, шампионът стъпи накриво в третия кръг

Изненада след изненада – това бе третият кръг на Сезон 2017 в AFL. Кръгът доказа, че тази година тимовете в Лигата са с изключително изравнени сили.

Всичко започна в петък с зрелищен мач между два отбора без успех. Въпреки че Сидни бяха домакин и фаворит на букмейкърите срещу Колингууд, „Свраките“ взеха предимство още в самото начало. „Лебедите“ направиха всичко възможно да заличат изоставането си, но нападението им изневери, след като записалият своя мач номер 250 Ланс Франклин не успя да се разпише. За сметка на това Алекс Фасоло вкара 4, 3 от които в първата четвърт, което помогна на Магпайс да спечелят само с точка разлика. След 11.13. (79) : 11.14. (80) Суонс записаха 3 загуби в първите три кръга за първи път от 18 години насам, а „черно-белите“ спасиха сезона, поне засега.

Джеръми Камерън и Тоби Грийн реализираха хеттрикове за Грейтър Уестърн Сидни в мача на „Гигантите“ на гости във втория дом на Норт Мелбърн – Тазмания. „Кенгурутата“ останаха без победа след 10.7. (67) : 15.19. (109), а по-притеснителното е, че играта им не бе на нивото от двубоя срещу Джийлонг седмица по-рано.

Ричмънд бе без своя основен ръкмен и в позицията на аутсайдер срещу изключително резултатния тим на Уест Коуст, но домакините не се бяха предали предварително. Макар да не започнаха двубоя по най-добрия начин, Тайгърс успяха да запишат повече притежания, да неутрализират нападателите на Ийгълс в по-голямата част от мача и след по-добро второ полувреме заслужено стигнаха до 11.10. (76) : 8.17. (65). Точността в шутовете на „Орлите“ изневери, както доказва резултатът, а Дъстин Мартин записа пореден страхотен двубой на своята сметка за „жълто-черните“, бидейки сред най-активните в центъра на терена и ознаменувал това представяне с 2 гола. Тайгърс останаха непобедени след 3 мача и заемат второто място.

Джийлонг почти си бе осигурил успеха над Мелбърн, но Димънс не се дадоха без бой и водеха през цялата трета четвърт в мача между двата най-стари тимове в Лигата. Кетс трябваше да спасяват кожите в последните 20 минути, но го направиха по най-добрия възможен начин. Головата мощ на Хоукинс (5), Менцел (4) и Дейджърфийлд (3 гола) донесе на „Котараците“ четирите точки и третата позиция във временното класиране.

Аделейд се завърна начело в таблицата. Кроус изоставаха с 3 гола на 0 в средата на първата четвърт, но от тогава до средата на третата част успяха да неутрализират Порт. Пауър дадоха всичко от себе си и наваксаха, правейки разликата под гол в началото на последната четвърт, но „Враните“ имаха сили за още и спечелиха най-посетеното дерби на Южна Австралия след 15.10. (100) : 12.11. (83), изравнявайки победите в сблъсъците между тези два съперника – по 21 от общо 42 мача в рамките на 20 години.

Същевременно шампионите от Уестърн Булдогс имаха наглед лека задача на гости на Фриментъл. Тимът от Пърт бе най-големия фаворит за последното място, но започна изключително добре без голяма част от титулярите си. „Кучетата“ се завърнаха в мача, но младоците в състава на „Докерите“ показаха дух, какъвто голяма част от дългогодишните състезатели на „виолетовите“ не демонстрираха през целия изминал сезон и първите 2 кръга на настоящия. Така Фрио взе ценен скалп и записа първа победа за сезона, нанасяйки първо поражение на действащите носители на „флага“.

В неделя Сейнт Килда успя да запише първа победа за сезона. Дългогодишните съперници за „дървената“ лъжица изглеждат все по-добре в последната година, но този път бе ред на Сейнтс да покажат характер, след като водеха с 6 гола разлика, загубиха цялата си преднина и отново надвкараха Лайънс в самия край на мача за 14.23. (107) : 11.10. (76).

Карлтън имаше сложната задача да спре полета на Есендън за да не остане без победа след 3 мача. Проливният дъжд обаче помогна на „Военноморско сините“ да потопят „Бомбардировачите“ – 7.15. (57) : 6.6. (42), благодарение на 32 притежания и 2 гола за Марк Мърфи и 35-те докосвания на Брайс Гибс.

За закриване на кръга очаквахме да видим първия успех на Хоуторн, но Голд Коуст имаха друг план, водейки от началото до края на този мач. След 21.13. (139) : 7.11. (53) Хоукс са на непривично за тях място в класирането – последното, а Сънс записаха първи точки на своя актив, най-вече чрез 6-те гола на Брендън Матийра.

Още анализи на мачовете от 3. кръг чуйте този вторник от 18:30 в The Aussie Rules Live Show по радио „Реакция“